Ventilācijas energoefektivitāte 95%
(Ražotāja mārketinga triks, ilūzija vai patiesība)
.
Kas jāzina būvējot EKO māju?
Pamata ideja ir tāda, lai radītu EKO māju, tai pamatīgi jāsiltina sienas un jāblīvē logi. Ne mazāk svarīgi celtniecības gaitā rūpīgāk siltināt konstrukcijas salaiduma vietas, te vis biežāk kļūdās gan pasūtītājs, gan izpildītājs. Ja celtniecība ir veikta pareizi, tad ekspluatācijas laikā pie aizvērtiem logiem siltuma enerģijai gadā nevajadzētu pārsniegt 0,18 Ls par vienu m2 .
Tomēr ir zināma patiesība, ka mūsu organismam nepieciešams skābeklis, un tādā ēkā pie aizvērtiem logiem bez gaisa ilgi nepaliksim.
Tāpēc ir būtiska ventilācija ar augstu energoefektivitāti.
.
Šodien ražotāji ventilācijas iekārtām ar plākšņu tipa rekuperāciju piedāvā augstu (līdz pat 95%) siltuma atgriešanas energoefektivitāti.
Būsim reālisti un padomāsim loģiski - vai tā var būt!
Ir jāizprot viena būtiska lieta - pieplūdei, jo lielāks siltuma saņemšanas koeficients būs no rekuperācijas plāksnītēm - pretēji veidosies tāds pats atdzišanas efekts (Skat Zīmējumu Nr.1.).
Rezultātā atgrieztā siltuma efektivitāte nevar būt lielāka par 48%. Inženieriem vienīgā vieta, kur izpausties ir B daļa, kur efektivitāti var palielināt ar starpplāksnīšu skaitu, lielumu un biezumu.
.
Zīmējums Nr.1
Gaisa pieplūdes un nosūces īpatnības plāksnīšu tipa rekuperācijas
sistēmā, pie nosacījuma, ja gaisa pieplūde un noplūde ir vienādas.
|
 |
Kā tad ražotāji pierāda šo augsto energoefektivitāti 95%
To var panākt, samazinot pieplūdes un palielinot nosūces ātrumu rekuperācijas sistēmā, respektīvi – jo aukstāks gaiss ārā, tā iekārta automātiski samazina pieplūdes daudzumu. Tas arī zināmā mērā nosaka šo augsto energoefektivitāti.
Vis būtu labi, bet privātmājā šādai sistēmai veidojas dizbalans, un ziemas periodā samazinātā pieplūde nekompensē nosūci. Tad sistēma meklē citus ceļus un kompensējamo gaisu velk telpās par jebkuru spraudziņu, kas savukārt ir jāuzsilda apkurei.
.
Un ko darīt?
Ir ventilācijas iekārtas ar rotācijas siltummaini, tam energoefektivitāte ir augstāka.
.
Ir vēl kādi risinājumi?
Ir! Labu efektu var panākt ar intelektuālo ventilācijas sistēmu.
Padodamais svaigā gaisa daudzums no āra ir niecīgs, bet tas ieplūstot mājā, vadās pēc jūsu atrašanās vietas. Respektīvi – ja atrodaties guļamistabā arī gaisa padeve automātiski pārkārtojas uz turieni, ja viesistabā atkal tas pats, kā saka gaiss pakaļ jums.
Varbūt tas liekas sarežģīti, bet ja divstāvu mājā otrajā stāvā ir guļamais rajons, bet pirmajā dzīvojamais, tad no rīta un vakarā pārslēgt sistēmu no viena uz otru stāvu nav ne dārgi, ne sarežģīti.
Atbildēja SIA ''Eiroklimats''
Andris Miežubrālis