.
Sildīšanas efektivitātes koeficents Ģeotermālo siltumsūkņu (zemes avots, ūdens avots) ir norādīts uz korpusa ar nosaukumu (COP), kas ir attiecība starp siltuma ieguvi un enerģijas patēriņu (Btu). Tāpat ir norādīta dzesēšanas efektivitāte ar marķējumu (EER) , kas ir attiecība starp siltuma novadīšanas daudzumu stundā un elektropatēriņu. Ļoti būtisks ir CE eiropas kvalitātes sertifikāts, kas ar likumu ir apstiprināts arī Latvijā.
Ja esat izlēmis iegādāties kādu no siltumsūkņu veidiem, meklējiet ENERGY STAR etiķetes iekārtas, kam sildīšanas energoefektivitāte būtu ne mazāka par COP 2.8 (lietderības keficients)
Vasarā siltais ūdens bez maksas
Lai iegūtu papildus ietaupījumus ir vērts pievērst uzmanību siltumsūkņa papildaprīkojumam ko sauc par „desuperheater” siltais ūdens mājsaimniecībā.
Vasaras sezonā, kad siltumsūknis darbojas dzesēšanas režīmā, neizbēgami rodas siltais enerģijas avots , kas nonāk pa ģeotermālajām caurulēm zemē. Lai tas nenotiktu iekārtas papildaprīkojums šo bezmaksas enerģiju izmanto un uzsilda sadzīvei nepieciešamo ūdeni bez papildus izdevumiem.
Uzstādīšana
Vidēji viena ģeotermālā siltumsūkņa uzstādīšana privātmājai izmaksā no 6500 – 9000 Ls tas ir atkarīgs no modifikācijas un iekārtas aprīkojuma. Pie dažādām izmaksām var minēt arī cilpu izvietojumu gruntī, piemēram horizontālās vai ūdens cilpas izmaksās lētāk nekā vertikālās sistēmas.
.
Ir daudz valstis kur politika ar finansējumu atbalsta šāda ekoloģiski tīra siltuma iegūšanu (arī Latvijā pie dažiem nosacījumiem tas ir iespējams). Ja nosacījumi ir izpildīti un finansējums saņemts, tad ģeotermālo siltumsūkņu īpašniekus var apskaust, jo praktiski par to pašu saražoto siltumu viņi maksā 40% - 60% lētāk.
.
Siltumsūkņu lietderības efektivitātes koeficients ir atkarīgs arī no dažiem, cilvēkam neietekmējamiem, faktoriem. Piemēram; āra gaisa klimats dažādos valsts reģionos un augsnes ģeoloģiskās īpatnības.
.
Ģeotermālā sūkņa instalēšanai
( nodrošiniet sevi ar papildus informāciju)
Lai nesagādātu neērtības pašam un montāžas meistariem, vispirms ieteicams ņemt vērā dažus nosacījumus.
.
1. Atbildīgās institūcijās jāpieprasa ģeoplāns ar visām skicēm kur būtu norādīti apakšzemes instalācijas plāni.
2. Attiecīgā zemes laukumā, noskaidrot grunts struktūru.
3. Uzstādītājiem jābūt sertificētiem ar pieredzi
4. Labi būtu pieprasīt atsauces un painteresēties ar kādu no siltumsūkņu īpašniekiem.
.
Sistēmas uzbūve un darbības princips
Ģeotermālo siltumsūkņu sistēma principā sastāv no trim savstarpēji savienotiem, lokiem.
.
1. Zemes siltummainis (saņem no zemes siltumu - ziemā apmēram +5 C)
2. Freona cirkulācijas augstspiediena loks (zem spiediena saražo siltumu)
3. Siltuma atdeves cirkulācijas loks – (siltās grīdas, radiatori, karstais ūdens)
.
Zemes siltummainis ir GHP sistēma, kas sastāv no slēgta vai atvērta tipa cauruļu sistēmas. Visbiežāk izmanto slēgtas cilpas, kas sastāv no blīva polietilēna caurulēm ko ierok horizontāli gruntī apmēram 1.2 – 1.8 (m) metri zem augsnes. Vertikālie urbumi parasti ir no 30 – 120 (m) metri no augsnes atzīmes. Caurules tiek pildītas ar videi draudzīgu antifrīza/ūdens šķīdumu, kas darbojas kā siltuma nesējs ziemā, bet aukstuma nesējs vasarā.
.
Freona cirkulācijas augstspiediena loks darbojas līdzīgi kā ledusskapis tikai apgrieztā secībā.
Tieši pateicoties freona īpatnībām ir iespējams panākt mums vēlamo efektu. Freons ir pateicīgs ar to, ka zem augsta spiediena tas spēj labi uzkarst ( + 80 C), bet pie straujas izplešanās fantastiski ātri atdzist, līdz pat (+-0 C). Cirkulācijas procesā atdzisušais freons caur zemes siltummaini uzņem zemes temperatūru, aptuveni ( + 5 C) un nogādā uz kompresoru saspiešanai, sākas jauns cirkulācijas process.
.
 |
A uz grunts
siltummaini
B uz telpām
1. kompresors
2. siltumapmaiņas
recirkulators
3. augstspiediena
sprausla (vārsts)
4.telpas recirkulators
|
Siltuma atdeves cirkulācijas loks, to pamat funkcija ir nogādāt saražoto siltumu uz siltumdevējiem (radiatori, siltās grīdas, karstais ūdens)
.
Speciālistu ieteikumi
Uzstādot apkurei siltumsūkņus speciālisti iesaka par siltumdevējiem telpās izmantot apkurināmās grīdas caurules, jo pie zemākām temperatūrām silto grīdu efektivitāte ir augstāka.
Siltumsūknis nespēj saražot tik augstu temperatūru, kā citi apkures katli, kas arī ir galvenais iemesls šādai izvēlei.
|